Валута
BGN
  • EUR
  • BGN
Език
Вижте всички статии

Косопад след раждане: Какво да очаквате и как да се справите?

Косопад след раждане: Какво да очаквате и как да се справите?

Косопад след раждане Какво да очаквате и как да се справите Amoris.bg терапия против косопад GioMat

 

Може би сте чували за косопад след раждане, ако планирате да имате деца или наскоро сте родили - това е често срещано състояние, което засяга много нови майки. 

 

С днешната статия Amoris.bg има за цел да разкаже всичко нужно относно косопада след раждане, като ще разгледаме причините за него, продължителността му и ефективните стратегии за справяне със следродилното изтъняване на косата. 

 

Така можете да сте максимално спокойни и да се радвате на своето новородено без да се притеснявате за здравето на косата и скалпа си.

 

Какво представлява косопадът след раждане?

 

Косопадът след раждане, известен още като телогенен ефлувиум, е временно състояние, което се наблюдава при много жени след раждане. 

 

По време на бременността повишените нива на някои хормони могат да удължат фазата на растеж на косата, което води до по-плътни и гъсти кичури. 

 

След раждането обаче, когато нивата на хормоните се нормализират, голяма част от космите рязко преминават от фаза на растеж към фаза на покой и в крайна сметка опадат.

 

Разбирането на тези хормонални промени дава ясна представа за причините, поради които много жени изпитват това често срещано, но все пак неприятно явление след раждането.

 

Хормонални промени по време на бременността

 

По време на бременността при жените се наблюдава значително увеличение на някои хормони, по-специално на естрогена и прогестерона. Тези хормони играят решаваща роля за поддържане на бременността, но също така влияят на различни други телесни функции, включително на цикъла на растеж на косата.

 

Естроген: Този хормон се повишава значително по време на бременността. Високите нива на естроген удължават анагенната фаза или фазата на растеж на цикъла на косата. Това води до по-малко изтъняване и често осигурява на жените по-плътна и блестяща коса по време на бременността.

 

Прогестерон: Подобно на естрогена, нивата на прогестерона също достигат своя връх по време на бременността и допринасят за гъстотата и здравина на косата, като също удължават фазата на растеж.

 

След раждането на бебето обаче хормоналното ви състояние се променя драстично:

 

Спад на естрогена и прогестерона: Нивата на естроген и прогестерон рязко спадат до нивата отпреди бременността. Това внезапно понижение кара космените фоликули да навлязат във фазата на телоген (фаза на покой) по-рязко от обикновено.

 

Увеличаване на андрогените: При някои жени се наблюдава повишаване на андрогените (мъжките хормони) след раждането. Това може да окаже допълнително влияние върху опадането на косата, тъй като андрогените могат да съкратят цикъла на растеж на косата и да накарат повече косми да навлязат във фазата на покой.

 

Приблизително три месеца след раждането тази промяна води до засилен косопад, като това зависи най-вече от естествения жизнен цикъл на косъма.

 

Регулиране и възстановяване

 

Важно е да се отбележи, че макар хормоналните колебания да са значителни, те са естествена част от следродилния период, през който преминава тялото ви. 

 

Когато нивата на хормоните започнат да се стабилизират, цикълът на растеж на косата също се връща към нормалното си състояние и косопадът намалява. Повечето жени виждат, че косата им започва да възвръща типичната си гъстота и плътност в рамките на 6 до 12 месеца след раждането.

 

Разбирайки тези хормонални промени можете да сте уверени, че косопадът след раждане е временен и е свързан предимно с естествените и необходими хормонални процеси, свързани с бременността и раждането. 

 

Колко косопад е нормален?

 

Нормално е да губите около 100 косъма на ден като част от естествения цикъл на косата. В случай на косопад след раждане обаче този брой може да се увеличи значително. 

 

Въпреки привидно голямото количество падаща коса е важно да помните, че това е временно явление и растежът на косата ви в крайна сметка ще се върне към нормалния си цикъл.

 

Грижа за косата при косопад след раждане

 

Нежна грижа за косата

 

Изберете шампоан и балсам с нежна и щадяща формула, тъй като след хормоналните промени скалпът ви може да бъде чувствителен. Фокусирайте се върху продукти, предназначени за изтъняла коса и косопад, които да подхранят космените фоликули и да ускорят процеса по възстановяване на растежа и гъстотата. 

 

Amoris.bg ви препоръчва серията за изтъняла коса на италианската марка GioMat - шампоан, масло и ампули срещу косопад с натурални съставки, без сулфати и парабени. Комплектът стимулира здравето на скалпа и ефективно подпомага растежа на косата.

 

масло срещу косопад GioMat Amoris.bg

 

Избягвайте интензивното сушене с кърпа и оставете косата си да изсъхне сама, когато това е възможно. Използвайте гребен с широки зъби, за да разплитате косата си внимателно.

 

Прическа

 

Стегнатите прически като конски опашки, плитки или екстеншъни могат да придърпат скалпа и да засилят косопада. Опитайте се да държите косата си пусната или в свободна прическа, за да намалите до минимум натоварването на космените фоликули. Избягвайте честото топлинно оформяне, което допълнително уврежда косъма.

 

Хранене

 

Доброто хранене е от жизненоважно значение за цялостното здраве и играе решаваща роля за поддържането на здрава коса, особено когато се възстановявате от косопад след раждане:

 

  • Желязо: Дефицитът на желязо може да допринесе за косопад. Включете в диетата си храни, богати на желязо, като нетлъсто месо, спанак, леща и обогатени зърнени храни.
  • Протеини: Косата е изградена предимно от протеини, поради което адекватната им консумация е от съществено значение за растежа и здравето на косъма. Храни като пилешко, пуешко, риба, млечни продукти и бобови растения са отлични източници.
  • Омега-3 мастни киселини: Тези мазнини помагат за подхранването на косата и сгъстяването ѝ. Добавяйте към храната си ленено семе, орехи, сьомга и семена от чиа.
  • Витамини С и Е: Тези антиоксиданти могат да предпазят космените фоликули от увреждане. Цитрусовите плодове, ягодите, чушките, бадемите и слънчогледовите семки са чудесен избор.
  • Биотин: Биотинът е известен с ползите си за здравината на косата и се съдържа в яйцата, бадемите, карфиола, сирената и гъбите.

 

Стрес

 

Въпреки че е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, особено за новите майки, управлението на стреса може да повлияе на цялостното ви здраве, включително и на косата ви. Техники като медитация или леки физически упражнения могат да бъдат полезни.

 

Консултирайте се с Вашия лекар

 

Ако косопадът е силен или продължава повече от обичайното (около 6-12 месеца), добре е да се консултирате с лекар, за да се изключат други основни проблеми.

 

Какво да очаквате в дългосрочен план?

 

Повечето жени ще видят, че косата им започва да се нормализира в рамките на шест до дванадесет месеца след раждането. Процесът на израстване е постепенен и в началото може да забележите нови къси косъмчета по линията на косата си. Бъдете търпеливи; обемът и дължината на косата ви в крайна сметка ще се възвърнат.

 

Косопадът след раждане е временно и нормално явление за много жени след бременност. Като полагате щадящи грижи за косата и скалпа си, храните се добре и се справяте със стреса, можете да помогнете на косата си да се върне в състоянието си отпреди бременността. 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари